Nasza szkoła otrzymała zaproszenie z Fundacji Muzyczny Krąg do udziału w II Festiwalu Zespołów Dziecięcych. Na festiwal przygotowaliśmy piosenkę p. Barbary Kolago "Piosenka, uśmiech i my", którą nasi uczniowie nagrali 31.05.2015r. w "Studio Laski".

Piosenkę śpiewa zespół szkolny "Zalesiańskie Nutki".

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli - Ministerstwo Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Muzyczny Krąg.

Festiwal odbędzie się 19.09.2015r. o godz. 15:00 w Amfiteatrze Bemowo, na który już teraz gorąco zapraszamy.

Grażyna Babińska

 

21 maja 2015 roku naszą szkołę odwiedzili uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Rok temu klasa VB ( wtedy IVB) była z wizytą w ośrodku, a teraz uczniowie z Lasek przyjechali do Zalesia Górnego. Mieliśmy okazję przekonać się, jak żyją niewidomi i osobiście z nimi o tym porozmawiać.

 W spotkaniu uczestniczyła również była dyrektorka naszej szkoły, pani Danuta Kroc . Opowiedziała co nieco o historii Zalesia i naszej starej szkoły. Co ciekawe, gdy budynek powstawał, wcale nie miał być szkołą. W każdym razie przyjemnie było dowiedzieć się tylu interesujących rzeczy. Następnie wsłuchaliśmy się w piosenki zespołu „Abba” i nie tylko, śpiewane przez klasy od IV do VI.

Po przygotowanym wcześniej poczęstunku zagraliśmy w grę „skrzynia skarbów”. Zabawa polegała na zgadnięciu, co trzyma się w ręce bez użycia wzroku. Z zawiązanymi oczami dosyć szybko odgadywaliśmy, jednak uczniom z Lasek szło to na pewno dużo lepiej. Oni w końcu przez całe życie muszą sobie radzić nic nie widząc. Nasza wychowawczyni, pani Kołkowska, wręczyła gościom podarunek – audiobooki, na które wcześniej zbieraliśmy pieniądze sprzedając ciasta, ciasteczka i tosty.

Najprzyjemniejszą (moim zdaniem) częścią naszego spotkania była gra w goalball. W tym celu przenieśliśmy się na halę. Goalball jest grą drużynową stworzoną dla osób niewidomych i słabowidzących. Każda drużyna składa się z trzech lub czterech zawodników, którzy bronią bramki. Specjalna do tej gry piłka może być tylko toczona. Dzięki dzwoneczkowi znajdującemu się w środku niewidomi zawodnicy mogą zorientować się, gdzie aktualnie jest piłka. Na sali musi być bardzo cicho, żeby można było ją usłyszeć. Żeby wszyscy mieli równe szanse, każdy z nas dostał gogle zaklejone taśmą lub coś podobnego, żeby nic nie widział.

Na co dzień posługujemy się głownie wzrokiem – nie musimy podnosić przedmiotu, dotykać go, żeby wiedzieć, co to jest – wystarczy spojrzeć. Wyobraźcie sobie, jak to by było być niewidomym – nie znać kolorów, nigdy nie móc niczego zobaczyć. To było niesamowite grać w goalball, tak jakby przełączyć się na inny wymiar, posługując się tylko słuchem i dotykiem. Takie życie na pewno nie jest łatwe, dlatego mam nadzieję, że nasi goście dobrze się bawili.

                                                                                                                Julia Moreń, VB

 

„Smacznie, zdrowo, kolorowo.”

21 IV w zalesiańskiej szkole podstawowej obchodziliśmy Dzień zdrowia pod hasłem:

„Zdrowie na talerzu z różnych stron świata.

Celem imprezy było zapoznanie dzieci z podstawowymi składnikami pożywienia, z krajami ich pochodzenia, ale przede wszystkim zaangażowanie uczniów do poszukiwania informacji i zabawy w grupie.

Organizatorzy, czyli panie od przyrody (Donata Gondek i Iwona Wichowska) oraz SK PCK, poprosili klasy IV-VI o przygotowanie informacji na temat walorów zdrowotnych kuchni z różnych stron świata. Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki z informacjami o danym kraju, przepisami kulinarnymi, zdjęciami potraw oraz wystawa o produktach i regionach świata, z których pochodzą.

Dowiedzieliśmy się m. in. gdzie można zjeść kurczaka sambal z dipem miętowym, poznaliśmy meksykańskie kąski oraz przeczytaliśmy, że nawet w USA da się znaleźć zdrowe jedzenie.

Ciekawe informacje o kuchni japońskiej przygotowała klasa Vc. Piękne zdjęcia potraw z ręcznie napisanymi ich japońskimi nazwami przyciągały wzrok. Do tej pory rozpoznawaliśmy tylko sushi, teraz wiemy, co to shirumono (japońskie zupy), mushimono (dania gotowane we wrzątku) i inne.

Dzięki zaangażowaniu rodziców z klasy IV b mogliśmy spróbować pyszne, pachnące ,kolorowe i jeszcze ciepłe włoskie potrawy.

Wszystkim dziękujemy za naukę przez zabawę.

Monika Grzegorczyk

Z okazji Święta Niezapominajki zaprosiliśmy do naszej szkoły kochanych emerytów. Zerówka, klasy I i II przygotowały dla niech wspaniały koncert i piękne kwiaty. Następnie nasi goście zostali zaproszeni do biblioteki na słodki poczęstunek.

menu głównetreść strony

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.