🧵Wspinaczka sznurków,
czyli artystyczna gimnastyka palców 😀
W szkolnej bibliotece, gdzie zwykle królują ciche szepty, szelest kartek i okazjonalne "pssst!", wydarzyło się coś zgoła niezwykłego. Na przerwach uczniowie przejęli władzę nad... sznurkami. Tak, sznurkami!
Pomysł prosty: stworzyć obraz z t-shirtowej włóczki (T-shirt-yarn).
Ciekawe co powstanie😀
Brakuje nam trochę kolorów, np.: żółtego, pomarańczowego i innych... 🙂
27
📚 Wielkie dzięki za alfabet w akcji! 📚
Drodzy uczniowie i wspaniali wolontariusze,
Wasza pomoc w znakowaniu książek na półkach była niczym magiczne zaklęcie o porządku! Dzięki Wam nasza biblioteka przeszła prawdziwą alfabetyczną rewolucję – książki już nie gubią się po kątach, nie chowają się jedna za drugą i wreszcie stoją tam, gdzie powinny! 😃Bez Waszego zapału, precyzji i cierpliwości ten misterny plan mógłby skończyć się literkowym chaosem, ale Wy – niczym prawdziwi mistrzowie katalogowania – opanowaliście sytuację. Dziękuję za każdą przesuniętą książkę, każde poprawione oznaczenie i każdą chwilę spędzoną na tworzeniu porządku!
Jesteście najlepszymi bibliotekarzami XXI wieku – może nie w okularach na czubku nosa, ale za to z ogromnym sercem i uśmiechem! 😊📖💛
156
🕮 Przygoda z książkami 🕮
Jeżcomania z okazji 80 urodzin
Małgorzata Musierowicz, która swoją Jeżycjadą potrafiła wciągnąć nie tylko nastolatków, ale i dorosłych, obchodzi w styczniu 80 urodziny – wygląda na to, że sekretem jej młodości jest nieustanne pisanie o młodzieży 😃
Jeżycjada to chyba jedyna seria, która sprawia, że każdy z nas marzy, by mieszkać w Poznaniu, nawet jeśli ma już swoje ulubione miejsce.
Dziękujemy Małgorzacie Musierowicz za te wszystkie literackie podróże!
"Jasna kolęda" Juliusza Słowackiego
Kolęda sięga czasów dzieciństwa poety, piszącego 5 II 1835 r. w liście z Genewy do matki: „O gdybym raz usłyszał jeszcze dziadunia mego, śpiewającego prostą kolędę w dzień Bożego Narodzenia, razem ze służącymi domu, zdaje mi się, żebym do dziecinnej wiary przeszłości mojej powrócił, bo czuję koło siebie jakąś dziwną czczość i samotność”.
Chrystus Pan się narodził Świat się cały odmłodził... Et mentes... Nad sianem, nad żłobeczkiem Aniołek z aniołeczkiem Ridentes... Przyleciały wróbelki Do Panny Zbawicielki... Cantantes... Przyleciały łańcuchy Łabędzi, srebrne puchy Mutantes... Puchu wzięła troszeczkę, Zrobiła poduszeczkę Dzieciątku... Potem go położyła I sianem go nakryła W żłobiątku.
📚 Klub Czytelnika
Kolejna spotkanie z czytelnikami w naszym Klubie Czytelnika, tym razem rozmawialiśmy na temat komiksów.
6
📚 Klub Czytelnika
Dziś w bibliotece odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Czytelnika, który został zorganizowany przez Samorząd Uczniowski w ramach promocji czytelnictwa w naszej szkole. Pan Maciek Zadrąg zaprezentował pierwszą książkę, którą czyta w języku słowackim,a następnie uczniowie opowiadali o swoich ulubionych lub ostatnio przeczytanych książkach 📚😄
8
📚 Lekcje tematyczne w bibliotece!
Spotkania dla klas pierwszych.
Czy kiedykolwiek marzyliście o podróży przez świat książek, sportu, sztuki i historii, nie ruszając się z miejsca? Nasza biblioteka szkolna ma dla Was coś specjalnego!
W tym tygodniu uczniowie klas pierwszych zanurzyli się w fascynujący świat książek przyrodniczych. 🌿📚
Był to świetny czas na naukę i zabawę w jednym!
44
📚 Nowości w bibliotece:
11 listopada
📚 Klasa 1d w bibliotece
Dziś bibliotekę odwiedziła klasa 1d, która przyszła wypożyczyć swoją pierwszą lekturę "Cukierku, ty łobuzie!" napisaną przez Waldemara Cichonia. Była to dobra okazja do zapoznania się z alfabetycznym ustawieniem księgozbioru i z zasadami panującymi w bibliotece 😊
Ot, taka oto przerwa w bibliotece
– pełna życia, pasji i kreatywnych uczniów 📚♟️🧶
W szkolnej bibliotece przerwa wygląda niczym spektakl w teatrze. Każdy ma swoją rolę do odegrania!
W jednym kącie siedzi uczeń zaczytany w książce o przygodach kosmicznych, tak zatopiony w lekturze, że nawet dzwonek na koniec przerwy mógłby go nie obudzić. Obok niego, inni uczniowie układają książki na półkach.
Z kolei, przy stoliku szachowym, spora grupa uczniowów toczą bitwy – do takiego stopnia, że każdy ruch pionka ♟️ wydaje się być kwestią życia lub śmierci.
W rogu, dzieci rozmawiają chyba o najnowszych nowinkach i przygodach dnia codziennego.
Ale to jeszcze nie koniec – grupka dziewczynek siedzących na pomarańczowej sofie, z zapałem szydełkujących szaliki i niespodzianki dla rodziców.
W bibliotece nigdy nie jest nudno!
📚♟️🧶📚♟️🧶📚♟️🧶📚♟️🧶📚♟️🧶📚♟️🧶
3
📚 Klasa "0" w bibliotece
📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚
Dzień rozpoczął się jak każdy inny dla klasy "0" – pełen energii, śmiechu i nieskończonych zapasów dziecięcej ciekawości.
Tego ranka, klasa "0" po raz pierwszy odwiedziła szkolną bibliotekę. Pani Bibliotekarka rozpoczęła spotkanie od opowiedzenia o zasadach panujących w bibliotece, dlaczego ważne, aby w bibliotece mówić cicho lub szeptem, nie biegać, nie jeść i nie pić, Pani Ewa pokazała, gdzie są ustawione książki dla klas 1-3, a gdzie stoją książki dla klas 4-8, gdzie stoją ciekawe serie, np.: Dzienniczek Cwaniaczka, Garfield, Stajnia pod tęczą i inne książki, gdzie w bibliotece można grać w szachy, a gdzie jest kącik szydełkowania. Na koniec spotkania uczniowie wypożyczyli dużo ciekawych książek do swojej sali, aby mogli w wolnych chwilach przeglądać i czytać. I tak zakończyła się pierwsza wizyta klasy "0" w szkolnej bibliotece. Dzieci wróciły do klasy pełne nowych wrażeń.
📚Nowości: James Ponti
James Ponti pisze opowieści przygodowe i opowiadania dla młodszych dzieci, wiecej informacji na stronie autora.
Tom I – Miejscy szpiedzy. Miasto świateł
Tom II – Miejscy szpiedzy. Złote wrota
Tom III – Miejscy Szpiedzy. Zakazane MiastoTom IV - Miejscy Szpiedzy. Miasto umarłych
📚 Nowości
Autorka książki Kruche życie pancernika, Arleta Remiszewska, powiedziała:
- Nadal w to nie wierzę!
- Zdobyłam Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego
- Mam statuetkę Koziołka!
- Ogromny zaszczyt i wiatr w żagle
źródło: FB Arleta Remiszewska, 31 Finał stan na dzień 30.10.2024
🤗Biblioteka centrum wszystkiego
🤗Biblioteka to skarbnica wiedzy i rozrywki!
A jaki jest Twój ulubiony sposób spędzania czasu w bibliotece?
🟤🟡Czy w warcabach można bić do tyłu?
🟤🟡Bicie do tyłu – zasady dla zwykłych pionków i damek
Bicie do tyłu jest zagadnieniem, które w warcabach traktowane jest z odmiennością dla zwykłych pionków i damek. Zasady dla zwykłych pionków często ograniczają możliwość atakowania przeciwnika ruchem wstecz — ważne jest, aby piony te przemieszczały się tylko do przodu na przekątnej do momentu ewentualnej promocji na damkę. Inaczej sprawa wygląda w przypadku damek, które jako awansowane pionki posiadają więcej swobody w ruchach, w tym także bicie do tyłu. Jest to istotny zwrot w strategii gry i może być decydujący w osiągnięciu przewagi nad przeciwnikiem.
Rozumiejąc te zasady, gracze mogą lepiej planować swoje ruchy i potencjalne bicie do tyłu, co prowadzi do bardziej zaawansowanej i ekscytującej rozgrywki. Zaznajomienie się z regulaminem konkretnej wersji gry w warcaby gwarantuje, że wszystkie strategiczne decyzje będą podejmowane z pełną świadomością dostępnych opcji.
źródło: Czy w warcabach można bić do tyłu? Zasady gry na dzień 29.10.2024
📚Klasa 1b
W piątek w bibliotece gościliśmy klasę 1b 🤗
10
📚 Biblioteka to miejsce spotkań🤗
📚 Każda chwila spędzona w bibliotece to szansa na odkrywanie nowych historii, to miejscem, gdzie uczniowie mogą znaleźć chwilę na spotkanie i cichą rozmowę.
♟︎Boom na szachy w bibliotece trwa!
W naszej szkolnej bibliotece przerwy zyskują nowy wymiar dzięki grze w szachy. To miejsce, gdzie uczniowie mogą rywalizować w atmosferze spokoju. Szachy rozwijają umiejętności strategicznego myślenia i koncentracji, co czyni je idealną rozrywką między lekcjami. W bibliotece mamy stoliki do gry, zawsze gotowe na partie szachowe. Gra w szachy na przerwach sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i budowaniu przyjaźni.
Uczniowie mogą w bibliotece szlifować swoje szachowe umiejętności i wymieniać się strategiami. Mamy kilka ciekawych książek o podstawach gry w szachy oraz jak doskonalić swoje strategie, dużo różnego rodzaju szachowych diagramów (👈kliknij link do katalogu naszej biblioteki). Gdy trenuje się z książką, aby uzyskać najlepsze efekty warto ustawiać daną pozycję z diagramu bezpośrednio na szachownicy jest to tak zwana „pamięć ciała”, jak mówi wielu szachistów, samodzielne ustawienie pionków/ bierek, sprzyja lepszemu zrozumieniu i zapamiętaniu omawianych ruchów na szachownicy.
Nasza biblioteka, to nie tylko miejsce cichej lektury, ale i intelektualnej rozrywki.
Zapraszamy do odkrywania magii szachów w naszej bibliotece!
4♟︎"Gra w szachy" to obraz olejny na płótnie wykonany około 1555 roku przez renesansową malarkę Sofonisbę Anguissola. Anguissola miała 23 lata, kiedy go namalowała. Obraz znajduje sie w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
📚 Ponad 300 książek dla dzieci
Janosch ma na koncie mln egzemplarzy wydanych książek, przetłumaczonych na 40 języków,
jest autorem ponad 300 książek dla dzieci.Poczta dla Tygryska (👈kliknij link do katalogu naszej biblioteki): opowieść o tym jak Miś i Tygrysek wynaleźli pocztę, pocztę lotniczą i telefon / Janosch ; przeł. Emilia Bielicka
Ach, jak cudowna jest Panama (👈kliknij link do katalogu naszej biblioteki): opowieść o tym, jak Miś z Tygryskiem wędrowali do Panamy / Janosch ; przeł. Emilia Bielicka
W bibliotece mamy wiele innych książek tego autora, 👈 kliknij i wejdź do katalogu naszej biblioteki.
Janosch, właśc. Horst Eckert urodził się 11 marca 1931 w Zabrzu, pisarz niemieckojęzyczny, autor literatury dziecięcej.
żródło: Janosch – Wikipedia, wolna encyklopedia na dzień 25.10.2024
📚Wolontariat w bibliotece
Wolontariusze, ich pomoc jest nieoceniona i przyczynia się do lepszego funkcjonowania biblioteki. Uczniowie regularnie pomagają w bibliotece podczas przerw. Dzięki ich zaangażowaniu i systematycznej pracy, książki są alfabetycznie znakowane, co znacznie ułatwi ich odnalezienie i korzystanie z naszych zasobów. Każda książka ma naklejaną na grzbiecie pierwszą literę z nazwiska autora.
🎹 Chopin, Fryderyk Franciszek (1810-1849)
🎹 W naszej bibliotece, mamy wiele książek poświęconych Fryderykowi Franciszkowi Chopinowi🎼
11
Między regałami pełnymi książek
Między regałami pełnymi książek, gdzie litery ożywają, cisza staje się przystanią dla myśli.
Książka tunelowa
Inaczej książka przestrzenna
Wkrótce krótki tutorial, jak wykonać książke tunelową :)Czy jesteś zainteresowana / zainteresowany warsztatami, jak zrobić książkę tunelową?
Chwila ciszy na przerwie
W takich momentach książki ożywają, a wyobraźnia rozkwita...
Szachy w bibliotece
W naszej szkolnej bibliotece przerwy zyskują nowy wymiar dzięki grze w szachy. Szachy rozwijają umiejętności strategicznego myślenia i koncentracji, co czyni je idealną rozrywką między lekcjami.
Na przerwie w bibliotece 🙂
W szkolnej bibliotece podczas przerw uczniowie znajdują idealne miejsce do relaksu, w ciszy i spokoju mogą zatopić się w lekturze ulubionych książek, odkrywając nowe światy i historie.
6
Ciekawostki z kosmosu
🐭 kto tu zagląda?
Odwiedziny na przerwie 🐭
📚 Biuletyny 2023/2024
75-lecie Biblioteki Szkolnej (kliknij)
Była to wyjątkowa okazja do uroczystego spotkania, w którym uczestniczyły panie bibliotekarki ze szkół z Gminy Piaseczno, panie bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Zalesiu Górnym, panie Dyrektorki z naszej szkoły i gość specjalny - emerytowana bibliotekarka z naszej szkoły pani Halina Wichowska. Zaproszonych gości powitała pani Dyrektor Irina Maleszewska.
📚 Biuletyny archiwalne
Biuletyn 43 (26.02.2021)
📚 Biblioteka Publiczna w Piasecznie
😃Kolejne spotkanie on - line w klasie 3a
📗 O dwunastu miesiącach, Janina Porazińska
📚 Lektury szkolne
🎭Legendy łódzkie
🥐Inspiracje Kulinarne - Focaccia bread art
Miś Uszatek