W dniach od 9 do 14 października 2023 obchodziliśmy Dni Erasmusa. Jest to wydarzenie, które promuje program Erasmus+ w wielu krajach Europy, a także na całym świecie. Ponieważ Szkoła Podstawowa im. Wspólnej Europy w Zalesiu Górnym od wielu lat jest uczestnikiem programu ERASMUS+ uczniowie i nauczyciele dzielili się swoim doświadczeniem, poznanymi metodami pracy oraz zachęcali innych do przyłączenia się do Erasmusowych działań i projektów.
W poniedziałek gościliśmy w szkole koordynatorów gminnych szkół i przedszkoli, które w ramach Akredytacji Erasmusa Gminy Piaseczno uczestniczyli w mobilnościach w roku szkolnym 2022/2023. Na spotkaniu koordynatorzy podzielili się rezultatami swoich wyjazdów oraz omawiali dalszy plan działań w Akredytacji.
Ważnym elementem Erasmus Days było dzielenie się nauczycieli poznanymi narzędziami i metodami pracy. Dlatego Pani Magdalena Świetlik wprowadzała chętnych nauczycieli w tajniki wykorzystania Canvy a Pani Anna Jasik i Hanna Górecka przeprowadziły lekcje otwarte..
We wszystkie dni nauczyciele, którzy brali udział w mobilnościach przeprowadzili wiele ciekawych lekcji z zastosowaniem poznanych na wyjazdach metod pracy. Na lekcjach z Panią Agnieszką Lechowicz i Iwoną Warmiak uczniowie rozwiązywali ekologiczne i europejskie quizy stosując aplikację Kahoot. Pani Iwona Wichowska oraz Pani Justyna Hawryluk przeprowadziły zajęcia poza budynkiem szkoły wykorzystując kody QR przy rozwiązywaniu zagadek i w grze terenowej w języku angielskim. Panie Marzanna Giersz, Irmina Olszewska, Katarzyna Michałowska i Dagmara Kamińska przeprowadziły na swoich zajęciach warsztaty aktywizujące, dzięki którym uczniowie rozwijali kreatywności i umiejętności kluczowe, a Pani Agnieszka Wojdyna przeprowadziła takie warsztaty w świetlicy. Dodatkowo dzięki gazetkom przygotowanym przez Panie Ewę Lenarcik i Helenę Zarębską uczniowie mogli poznać przysłowia łacińskie oraz historie ludzi, którzy dokonywali niezwykłych rzeczy pokonując życiowe trudności.
W ramach projektu „Art & Music” na przerwach rozbrzmiewała muzyka turecka, a uczniowie klas szóstych i siódmych obejrzeli relację swoich starszych kolegów dotyczącą wyjazdu do Włoch, mogli zadać pytania i dowiedzieć się jak dołączyć do projektu.
Mamy nadzieję, że dzięki projektom Erasmus+ nauczyciele wciąż będą mogli wzbogacać swój warsztat pracy i kompetencje zawodowe, a uczniowie będą poznawać różne kraje Europy i ich dziedzictwo kulturowe, będą rozwijać umiejętności językowe i nawiązywać znajomości z rówieśnikami z Europy.
Monika Sochacka-Kukiełka
Szkolny koordynator Erasmusa